Українське підприємництво постійно стикається з низкою складнощів, пов’язаних з обліком та оподаткуванням. Однією з таких проблем є блокування податкових накладних, що може значно ускладнити ділову діяльність компанії та негативно вплинути на фінансовий стан. На щастя, існують законодавчі механізми для розблокування таких накладних, що дозволяють підприємствам уникнути фінансових втрат і втрати довіри партнерів.
У відповідності до Податкового кодексу України, податкові накладні можуть бути заблоковані після виявлення порушень в діяльності підприємства податковими органами або внаслідок тимчасового обмеження проведення податкових перевірок. Така ситуація істотно ускладнює взаємовідносини з контрагентами та може призвести до труднощів у здійсненні ряду операцій.
Для врегулювання питання з блокуванням податкових накладних необхідно дотримуватися встановлених законодавством України правил та процедур. Один із можливих способів може полягати у взаємодії з податковою інспекцією та поданні необхідних документів для вирішення цього питання.
Блокування податкових накладних відбувається під час проходження автоматизованого моніторингу, який відбувається в порядку визначеному Постановою КМУ № 1165 від 01.12.2019 р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Під час моніторингу податкова накладна аналізується на відповідність певним критеріям, як то:
- наявність підстав для безумовної реєстрації податкової накладної;
- відповідність платника критеріям ризиковості платника ПДВ;
- перевірка на ризиковість вчиненої господарської операції, що слугувала підставою для виписки податкової накладної;
- наявність достатньої кількості матеріально-технічної бази чи трудових ресурсів; дослідження наявності позитивної податкової історії, тощо.
Зазвичай реєстрація податкової накладної зупиняється через відповідність платника податку критеріям ризиковості, або через те, що вчинена господарська операція, на думку податкового органу, має ознаки ризиковості. Такими ознаками може вважатись невідповідність вхідної та вихідної номенклатури придбаних та проданих товарів, реалізація товару в значно більшій кількості ніж придбання або реалізація по необґрунтовано завищеним чи заниженим цінам, допущення технічних помилок при складанні податкової накладної.
Особливої уваги заслуговує відмова в реєстрації податкової накладної через включення платника податків до переліку ризикових оскільки включення платника до переліку ризикових не звільняє його від обов’язку направляти на реєстрацію податкові накладні, однак є підставою для їх безумовного блокування.
Якщо вже так трапилось, що реєстрація податкової накладної була зупинена потрібно ретельно підготуватись до подання Повідомлення на розблокування податкової накладної, оскільки від якості підготовки цього документу напряму залежить результат його розгляду.
До Повідомлення потрібно надати письмові пояснення та документи визначені у Наказі Мінфіну № 520 від 12.12.2019 р. «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». До таких документів, зокрема відносяться:
- договори з контрагентами та додатки до них;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Пояснення до Повідомлення мають бути підготовлені ретельно та цілковито розкривати суть та зміст вчинених господарських операцій з розкриттям ділової мети операції та поясненням причинно-наслідкового зв’язку між вчиненою угодою та отриманням прибутку. Так, належні пояснення можуть умовно складатись з трьох розділів:
- перший – загальна інформація про суб’єкт господарювання, наявність у нього матеріально-технічної бази та трудових ресурсів, описання видів діяльності та вчинених угод;
- друга частина в якій детально має бути розкрита саме господарська операція, що слугувала підставою для складання податкової накладної;
- третя частина пояснень може стосуватись позитивної історії платника та сталості вчинених господарських операцій.
Особливої уваги слід звертати на встановлені строки, адже всі перелічені вище документи та письмові пояснення можуть бути подані до контролюючого органу лише протягом 365 календарних днів із дати виникнення зобов’язання, зазначеної в податковій накладній.
У разі виникнення проблем з розблокуванням податкових накладних Ви завжди можете звернутися до юристів компанії “Nobilex”, які надають юридичне супроводження та допомогу в розв’язанні подібних питань. Компанія “Nobilex” має багаторічний досвід у сфері податкового права та успішно представляє інтереси клієнтів у подібних справах перед податковими органами та судами.
Таким чином, розблокування податкових накладних є важливим етапом в діловій діяльності будь-якої компанії, оскільки це дозволяє уникнути фінансових втрат та зберегти партнерські відносини. Звернення до кваліфікованих юристів може значно спростити цей процес та забезпечити успішне його вирішення.